PÁLYÁZATI FELHÍVÁS
a BÉKÉSCSABAI VIZSGAKÖZPONT által nyilvántartott
Vizsgáztatói névjegyzékébe történő regisztráláshoz
Jelen felhívás a 12/2020. (II.7.) Korm. rendelet a szakképzésről szóló törvény végrehajtásáról (a továbbiakban: Szkr.) 272. § és 273. § alapján, a szakmai vizsgák tekintetében vizsgabizottsági tagok feladatainak ellátására kerül kiírásra:
- vizsgabizottsági feladatokat ellátó tag,
- ellenőrzési (vizsgafelügyelői) feladatokat ellátó tag. (A jogszabálynak megfelelő kamarai delegálás hiányában a vizsgabizottság ellenőrzési feladatokat ellátó tagját az akkreditált szakképzési vizsgaközpont bízza meg)
Az akkreditált szakképzési vizsgaközpont a vizsgáztatói névjegyzékébe regisztrált tagokat az általa szervezett szakmai- és képesítő vizsgákra vonatkozóan bízhatja meg.
A vizsgabizottság ellátandó feladatai:
Szkr. 272. § (1) A vizsgabizottság három tagból áll, akik végzik a vizsgázó tudásának felmérését, valamint minősítik a vizsgázó teljesítményét.
(1a) A vizsgabizottság ellenőrzési feladatokat ellátó tagja felel a szakmai vizsga szabályszerűségéért, emellett elláthatja az (1) bekezdés szerinti feladatokat is.
(2) A vizsgafelügyelői feladatokat a vizsgabizottság (1a) bekezdése szerinti tagja látja el.
(2a) A vizsgabizottság valamely tagja a vizsgázó személyazonosságát valamennyi vizsgatevékenység megkezdésekor ellenőrzi.
Szkr. 273. § (1) A vizsgabizottság tagjai együttesen és az általuk külön-külön ellátott feladatok tekintetében önállóan is felelősek a szakmai vizsga szabályos és zavartalan lefolytatásáért.[…]
(2) A vizsgafelügyelő
a) a szakmai vizsga megkezdése előtt
aa) ellenőrzi a szakmai vizsga előkészítését, a szükséges szakmai, tárgyi és személyi feltételeket, az egészséges és biztonságos vizsgakörülmények meglétét,
ab) a vizsgabizottság tagjainak bevonásával ellenőrzi a szakmai vizsga jogszabályban előírt dokumentumainak meglétét, azok formai és tartalmi megfelelőségét,
b) vezeti a szakmai vizsgát és jóváhagyja a vizsgajegyzőkönyvet,
c) ellenjegyzi az értékelési folyamat eredményét bemutató dokumentációt,
d) tájékoztatja a vizsgázókat az egyes vizsgatevékenységek előtt az őket érintő döntésekről, tudnivalókról,
e) gondoskodik a szakmai vizsga iratainak szabályszerű kiállításáról és hitelesítéséről, felügyeli a szakmai vizsga jegyzőjének munkáját.
(3) A vizsgabizottság tagjai
a) a lebonyolítási rend szerint részt vesznek a vizsgáztatásban,
b) ellenőrzik a projektfeladat megvalósításának lépéseit, és rögzítik azok eredményeit,
c) a b) pont szerinti adatok és információk alapján elvégzik az értékelést, valamint
d) az értékelési folyamat eredményét bemutató és a javasolt érdemjegyet tartalmazó dokumentációt a vizsgafelügyelő általi ellenjegyzést követően továbbítják az akkreditált szakképzési vizsgaközpont vezetőjének.
A felhívásra történő jelentkezés és a vizsgáztatói névjegyzékre való felkerülés feltételei:
- A vizsgán megszerezhető szakma/szakképesítés oktatásához jogszabályban előírt feltételeknek való megfelelés:
a) technikumban megszerezhető szakma szakmai vizsgája esetén szakmai tanárképzésben szerzett mesterfokozattal vagy felsőfokú végzettséggel és az ágazatnak megfelelő szakképzettséggel,
b) szakképző iskolában megszerezhető szakma szakmai vizsgája esetén az ágazatnak megfelelő felsőfokú végzettséggel és szakképzettséggel vagy felsőfokú végzettséggel és az ágazatnak megfelelő szakképzettséggel vagy szakképesítéssel kell rendelkezni.
c) A gyakorlati ismereteket oktató személynek legalább érettségi végzettséggel és az ágazatnak megfelelő szakképzettséggel vagy szakképesítéssel kell rendelkeznie.
d) duális képzőhely oktató személynek legalább középfokú szakirányú szakképzettséggel és legalább ötéves, az érintett szakképzettségnek megfelelő szakmai gyakorlattal, valamint kamarai gyakorlati oktatói vizsgával kell rendelkeznie. Mentesül a kamarai gyakorlati oktatóivizsga-letétel alól az, aki szakirányú mestervizsgával rendelkezik, vagy a hatvanadik életévét betöltötte.
- Továbbá a szakmai vizsgán megszerezhető szakma képzési és kimeneti követelményében meghatározott különleges feltételeknek való megfelelés vagy a képesítő vizsgán megszerezhető szakképesítés programkövetelményében előírt különleges feltételeknek való megfelelés.
- Szakmai vizsgán a vizsgabizottság egyik tagja csak olyan személy lehet, aki megbízása időpontjában a vizsgán megszerezhető szakma képzési területe tekintetében rendszeres oktatási tevékenységet folytat.
- Büntetlen előélet és nem áll a tevékenység folytatását kizáró foglalkozástól eltiltás hatálya alatt.
- Adatkezelési nyilatkozat, pártatlansági nyilatkozat, összeférhetetlenségi nyilatkozatok elfogadása a jelentkezéssel egyidejűleg.
- A névjegyzékbe kerülés feltétele, hogy a pályázó a BÉKÉSCSABAI VIZSGAKÖZPONT vagy valamely más akkreditált szakképzési vizsgaközpont (Békéscsabai Vizsgaközpont által elfogadott) felkészítő képzésén vegyen részt. Ezen felkészítő képzés az adott feladatok ellátásához szükséges ismereteket foglalja magában és az ott megszerzett tudásról sikeresen számot kell adni. A képzés sikeres elvégzése feltétele továbbá a későbbi vizsgáztatói, feladatfejlesztői felkérésnek és megbízásnak.
Jelentkezéshez szükséges dokumentumok bemutatása (beküldése):
- Szakmai önéletrajz.
- Végzettséget igazoló dokumentumok.
- Szakmai tapasztalat igazolása elnevezésű dokumentum (weboldalról letölthető)
(Ezt csak akkor kell benyújtani, ha rendelkezik ilyen jellegű tapasztalattal. Fontos azonban, hogy szakmai vizsgán a vizsgabizottság egyik tagja csak olyan személy lehet, aki megbízása időpontjában a vizsgán megszerezhető szakma képzési területe tekintetében rendszeres oktatási tevékenységet folytat!)
A felhívásra történő jelentkezés benyújtása:
A jelentkező a felhívás mellékleteként megjelentetett jelentkezési adatlapot (az oldal alján megtalálható), illetve a jelentkezési adatlaphoz tartozó kötelező mellékleteket (szakmai önéletrajz, végzettséget igazoló dokumentumok, oktatói/szakmai tapasztalatot igazoló dokumentumok) benyújthatja papír alapon (postai úton vagy személyesen) vagy elektronikusan AVDH szolgáltatással hitelesített dokumentum formájában.
Az AVDH szolgáltatásról röviden:
Az Azonosításra Visszavezetett Dokumentum-hitelesítés (AVDH) szolgáltatással egyszerűen, ingyenesen hitelesíthetünk bármilyen elektronikus dokumentumot. Így nincs szükség arra, hogy az iratokat kinyomtassuk és kézzel aláírjuk. Az AVDH-val hitelesített dokumentumok teljes bizonyító erejű magánokiratnak minősülnek. Ez azt jelenti, hogy vita esetén a bíróság elfogadja bizonyítékként, valódinak tekinthető. Az AVDH-val történő hitelesítés előnye, hogy a nyilatkozathoz nincs szükség két tanúra sem. A szolgáltatás használatához ügyfélkapu regisztráció szükséges.
A szolgáltatás elérhető az alábbi címen:
A szolgáltatást bemutató, és a használatához segítséget nyújtó videó az alábbi címen érhető el:
A jelentkezés benyújtásának határideje:
A jelentkezések benyújtása folyamatos. A benyújtott jelentkezések elbírálása folyamatosan történik, a bírálat eredményéről a jelentkezők írásban kapnak értesítést.
A jelentkezés benyújtásának módja:
A jelentkezők jelentkezéseiket benyújthatják személyesen vagy postai úton a Békéscsabai Vizsgaközpont címén: 5600 Békéscsaba, Gyulai út 32/1. (A borítékon kérjük feltüntetni: „Vizsgáztatói névjegyzék”), illetve elektronikus formában a kozponti@bekesvizsga.hu e-mail címen keresztül (dokumentumok elektronikus hitelesítésével).
Kérjük, valamennyi képzettségét igazoló dokumentum csatolását, tehát nem csak a legmagasabb iskolai végzettség igazolását. Amennyiben több területen is rendelkezik szakmai ismerettel, úgy célszerű valamennyi diploma, oklevél, tanúsítvány, munkatapasztalat bemutatása, csatolás.
A későbbiek folyamán egy adott vizsgára történő megbízás feltétele:
- A vizsgázó szakmai/képesítő vizsgára történő felkészítésében nem vett részt, nem hozzátartozója a vizsgázónak.
- Szakmai vizsgán a vizsgabizottság egyik tagja csak olyan személy lehet, aki megbízása időpontjában a vizsgán megszerezhető szakma képzési területe tekintetében rendszeres oktatási tevékenységet folytat. (Szakmai tapasztalat elnevezésű dokumentum benyújtása szükséges)
- Képesítő vizsgára történő megbízás esetén a szakmai felkészítésben való részvétel, valamint a rendszeres oktatói tevékenység hiánya nem minden esetben lesz kizáró oka a felkérésnek.
A Békéscsabai Vizsgaközpont vizsgáztatói névjegyzékére való felkerülés menete:
A) A jelentkező kitölti az adatbázisba való felvételhez szükséges jelentkezési lapot, hiánytalanul bemutatja (beküldi) a megadott dokumentumokat és elfogadja a szükséges nyilatkozatokat.
B) Vizsgaközpont az adatfeldolgozás és az akkreditációs folyamat függvényében értesítést küld a jelölt számára a (jóváhagyott) névjegyzékre kerüléshez szükséges felkészítés időpontjáról.
C) A felkészítésről szóló igazolás megszerzését követően a jelentkező bekerül a vizsgaközpont jóváhagyott vizsgáztatói névjegyzékére.
D) Erkölcsi bizonyítványt a felkészítés sikeres elvégzése után kérünk.
SIKERES PÁLYÁZATÍRÁST KÍVÁNUNK!
Tisztelettel: BÉKÉSCSABAI VIZSGAKÖZPONT munkatársai
Vizsgáztatói jelentkezési adatlap (word formátum)
Vizsgáztatói jelentkezési adatlap (pdf formátum)
Szakmai tapasztalat igazolása (word formátum)
Szakmai tapasztalat igazolása (pdf formátum)
Kérelem pályázat kiegészítéshez (word formátum)